Desatero pro zaskočeného rodiče

Desatero pro zaskočeného rodiče   Právě se vám vaše dítě vyoutovalo – svěřilo se vám, že je gay, lesba, bisexuál, pansexuál, transgender nebo nebinární… Sdělit takovou zprávu rodičům nebývá lehké. Pokud se k tomu váš potomek odhodlal, znamená to, že ve vás má důvěru a máte pravděpodobně pěkný vztah. Samozřejmě i tak to pro vás nemusí […]

Desatero pro zaskočeného rodiče

Desatero pro zaskočeného rodiče

 

kluk_telefonPrávě se vám vaše dítě vyoutovalo – svěřilo se vám, že je gay, lesba, bisexuál, pansexuál, transgender nebo nebinární… Sdělit takovou zprávu rodičům nebývá lehké. Pokud se k tomu váš potomek odhodlal, znamená to, že ve vás má důvěru a máte pravděpodobně pěkný vztah. Samozřejmě i tak to pro vás nemusí být snadné a coming out v rodině může rozkolísat váš svět. Rádi se s vámi podělíme o pár tipů, jak se s touto novinkou vypořádat tak, abyste posílili vztah se svým dítětem a abyste i vy osobně získali opět pevnou půdu pod nohama. Vycházíme nejen z odborných psychologických poznatků, ale i z vlastních zkušeností z našich rodin.

  1. Přijetí rodinou je to nejdůležitější. Pokud LGBT+ dítě cítí podporu doma, mnohem méně mu hrozí deprese, myšlenky na sebevraždu, propadnutí drogám nebo rizikovému sexuálnímu chování.
  2. Nejdříve vnímejte potřeby svého dítěte. Udělalo velký krok, když se vám svěřilo. Až na druhém místě řešte, co jeho coming out znamená pro vás. Vaše osobní obavy z toho, co řeknou ostatní, by se neměly stát středobodem coming outu vašeho dítěte.
  3. Nezpochybňujte a nezlehčujte informaci, kterou vám vaše dítě o sobě sdělilo. Určitě neříkejte: „Třeba se to ještě změní“. I když je vaše dítě mladý, v mnoha oblastech nezkušený člověk, neznamená to, že jeho pocity nejsou právě teď skutečné. Zpochybňováním ohrozíte důvěru, kterou ve vás má.
  4. Možná jste se polekali, že když je vaše dítě LGBT+, váš život to nenávratně změní. Například jste se těšili na vnoučata a teď se bojíte, že nikdy nebudete babičkou a dědečkem. To, že člověka přitahují osoby stejného pohlaví, nutně neznamená, že nebude mít potomky. V Česku dnes žije víc než tisícovka dětí, které vychovávají gay a lesbické rodičovské páry.
  5. Zkuste se svým dítětem v klidu mluvit. Udělejte si na to čas, místo a náladu. Ptejte se, ale nevyzvídejte. Naslouchejte. Mluvte o svých pocitech, ale neobviňujte a nevydírejte. Připomínejte si, že budujete vztah – dobrý vztah s vaším dítětem je to nejcennější. Navíc i vaše dítě muselo přijmout mnoho informací o vás.
  6. shutterstock_739083814_mensiNení snadné rozumět a empaticky vnímat druhé lidi, pokud jsou nám jejich pocity a zkušenosti zcela cizí. Dejte si na to čas a zjistěte si víc informací. Přečtěte si články na seriózních webových stránkách – můžete začít rubrikou Články na tomto webu. Nebo oslovte LGBT+ osobu ve vašem okolí s žádostí o rozhovor. Neznáte nikoho takového? Promluvte si s přáteli, kteří jsou vůči LGBT+ tematice otevření. Vyberte si vždy spolehlivého člověka, jenž obsah vašeho důvěrného rozhovoru hned nevyslepičí.
  7. V žádném případě tu novinu nešiřte mezi ostatními příbuznými, aniž byste na tom se svým dítětem byli domluveni. Je jasné, že to potřebujete s někým sdílet, ale vaše dítě by mělo mít právo rozhodnout, kdy komu a jak svůj coming out oznámí.
  8. Coming out není známkou toho, že jste dítě špatně vychovali. Nezačněte se s jeho druhým rodičem vzájemně obviňovat, kdo z vás udělal ve výchově chybu. Být LGBT+ je vrozená záležitost, člověk si svou sexuální orientaci ani genderovou identitu nevybírá.
  9. Pokud jste věřící a coming out vašeho dítěte je v rozporu s vaším náboženským přesvědčením, kontaktujte spolek LGBT věřících Logos ČR. Rozhovor s nimi vám pomůže v hledání cesty.
  10. Zapojte se do podpůrné rodičovské skupiny. Je to bezpečné místo, kde můžete sdílet své obavy, pocity, otázky a nikdo vás za ně nebude soudit. Bližší informace o ni najdete zde.

Pokud jste se o sexuální orientaci nebo genderové identitě svého dítě dozvěděli v hádce, která pak eskalovala, zkuste začít znovu. Rozhodně nevyhazujte dítě z domu. Pokud jste tak v počátečním impulsu již učinili, okamžitě zvedněte telefon a zavolejte mu/jí. Jestli jste řekli věci, které vás mrzí, omluvte se. A navrhněte, že si o tom promluvíte znovu. Během nového rozhovoru si zkuste připomínat naše desatero.

Desatero pro zaskočeného rodiče