FILIP20

Na střední škole mají studenti*ky s odlišnou sexuální orientací nebo genderovou identitou málo příležitostí potkat další queer lidi, s nimiž by mohli*y sdílet svoji specifickou zkušenost a vzájemně se svěřit. Proto tito jedinci zůstávají izolovaní a snadno se propadají do stavů úzkosti či deprese. Vytvořili jsme akci, která má pomoct jejich situaci změnit. 

První odpoledne pro queer teenagery FILIP20 se konalo v březnu 2019, kdy by Filip Havlíček oslavil své 20. narozeniny. Bohužel však ve 14 letech spáchal sebevraždu, protože neunesl homofobii české společnosti a dobrovolným odchodem ze života na ni chtěl upozornit. Reakcí na Filipovu tragickou smrt bylo založení online LGBT+ poradny Sbarvouven.cz, která funguje od února 2015.

Protože nikdo by se neměl cítit sám jako Filip, uspořádali jsme oslavu Filipových nedožitých dvacetin, která mladým LGBT+ lidem dala možnost potkat se, strávit společně čas, navázat kontakty.

Akce FILIP20 se v roce 2019 zúčastnilo 122 lidí. Přišla i Filipova rodina, patronka Sbarvouven.cz Ester Janečková i mentoři a mentorky poradny. Program v Kampusu Hybernská nabídl workshopy, projekce filmů, výstavy a hudební vystoupení Noisy Pots, Pam Rabbit, Matta Parduse a Evy Gadhof, která služby poradny Sbarvouven.cz sama využila. Plakát pro událost vytvořila známá ilustrátorka Eliška Podzimková.

Měla to být původně jednorázová akce, ale pozitivní reakce nás přiměly udělat z ní tradici. 

Příští termín FILIP20 bude 4. listopadu 2022.