Coming out: Jak s barvou ven?!

Jak to doma říct, aby z toho babička nedostala infarkt? Reakce okolí na vaši otevřenost mohou být různorodé, většinou ale můžete svému přijetí vyjít naproti. Aby vás pochopilo a přijalo.

Coming out: Jak s barvou ven?!

Někdy na začátku tušíte, že je s vámi něco jinak. Nastává dlouhý proces coming outu, kdy je nejdůležitější si skutečnost urovnat sami v sobě a pak teprve řešit okolí. Vykřičet světu, že jste gay nebo lesba, aniž byste to tak na sto procent cítili, rozhodně nemá smysl. Uvědomění si vlastní sexuality přichází v pubertě. Ta rozhodně není lehkým obdobím ani v případě, že dokonale zapadáte, natož když vám nikdo nerozumí a hrozně se stydíte. Vnitřně akceptovat svoji orientaci je dnes možná lehčí než dříve, přesto po zeměkouli chodí lidé, kteří se s ní nevyrovnají celý život.

Říct pravdu okolí není samozřejmost, velkou roli hraje strach z toho, co přijde po tom, když u večeře řeknete, že máte místo holky kluka. Možná tátovi zaskočí, ale možná ochladne i váš vztah. Ačkoli je Česko rok od roku tolerantnější, jsou tu stále lidé, kteří by gaye a lesby ve své rodině nejradši neměli.

Přitom nejdůležitější je se svou sexuální orientací seznámit rodinu. Zpravidla to vybalíme nejdříve na přátele, kteří nás přijímají snáze. Nicméně žít dvojí život nejde moc dlouho a coming out přináší úlevu. Aspoň se vás děda přestane ptát, jestli máte radši holky zrzavý  a nebo blonďatý. Vy prostě máte radši modrooký kluky, žejo.

Zatímco život v sebeklamu člověka ubíjí, coming out sebou vždy přináší obrovské uvolnění vnitřního napětí. Konečně můžete svoji přirozenost a pocity prožívat otevřeně a být ke svému okolí upřímní.

Zaručený recept na hladký coming out neexistuje. Stačí se podívat na příběhy našich mentorů pro online chat. Co člověk, to příběh. Jen vy sami můžete posoudit, co je v vašem případě  nejvhodnější. Když je vám sedmnáct, jste v úplně jiné situaci, než když je vám přes čtyřicet a máte třeba děti. Co vám můžeme poradit, je jedna věc: Než se někomu svěříte, vyberte ten správný okamžik. Čas a místo si zpravidla zvolíte vy (pokud vás zrovna někdo někde nenačapá s vaší láskou).

Určitě všechno proberte s lidmi, kteří už o vaší orientaci vědí a přijímají vás. A nebo s těmi, kteří se už vyoutovali (takové najdete právě v našem online chatu). „Když jsem do toho praštil, bylo mi čtrnáct, a hrozně mi pomohl strejda, který se vyoutoval už jako dospělý,“ vypráví jednatřicetiletý Michal, který vyrůstal v Prostějově. „Stačí zapátrat mezi svými známými, každý ve svém okolí má nějakého gaye nebo lesbu. Najděte si spojence!“ Každopádně se o všem pobavte se svými nejlepšími a nejvěrnějšími přáteli, než půjdete za rodiči.

Právě doma se můžete dočkat opravdu silných reakcí, někdy úplně protikladných. Myslete na to, že rodiče mívají velmi jasnou představu o budoucnosti svých dětí. Z holek mít jeřábnice nechtějí a z kluků vizážisty taky ne. Zpravidla. Ve chvíli, kdy řeknete, že jste gay nebo lesba, rozplynou se i jejich sny o vnoučatech (kdyby český právní systém uznával gay sňatky a adopce, tahle obava by odpadla, vlastně by ani neexistovala!). Celá jejich představa o vás najednou vezme za své. Ať zareagují pochopením, nebo nadávkami, v každém případě potřebují čas, než se se vším srovnají. Tím víc, pokud mají zkreslené pojmy o odlišné sexuální orientaci nebo ji přímo odmítají. Těžko říct, jak se váš vztah dále vyvine, vás samotné tato zkušenost ale určitě posílí.

Snazší bývá coming out mezi přáteli. Nejlépe okolí se svojí orientací seznamujte postupně a začněte s lidmi sobě nejbližšími. Přátelé stejného pohlaví se mohou zpočátku cítit znejistěni a nevědět, jak na novou situaci reagovat (Život prokázal, že skoro všichni heterosexuální kluci mají neodbytný pocit, že po nich jedou všichni gayové…). Dejte jim čas a zdůrazněte, že na se vašem kamarádském vztahu nic nemění.

Už máte coming out za sebou? Podělte se o svoje zkušenosti v komentářích pod článkem.

 

Coming out: Jak s barvou ven?!