Poradna sbarvouven.cz uspořádala měsíc po bratislavském útoku shromáždění Rodiče proti nenávisti

Zhruba stovka lidí přišla ve středu 9. listopadu vpodvečer na shromáždění Rodiče proti nenávisti, které poradna sbarvouven.cz uspořádala před slovenskou ambasádou v Praze měsíc po střeleckém útoku před bratislavským queer barem. Rodiče LGBT+ dětí, kteří v mnoha případech dorazili i se svými potomky, uctili památku Juraje a Matúše a vyzvali české politiky a političky, aby zlepšili postavení LGBT+ lidí v české společnosti a zajistili jim větší bezpečí.

Poradna sbarvouven.cz uspořádala měsíc po bratislavském útoku shromáždění Rodiče proti nenávisti

Akci moderovala Ester Janečková, teta Filipa, který před osmi lety spáchal sebevraždu na protest proti homofobním postojům české společnosti. Ester poté iniciovala vznik LGBT+ poradny sbarvouven.cz, jíž je patronkou. K přítomným promluvila Filipova maminka Svatava a neubránila se slzám. „Až po Filipově smrti jsem začala chápat, jak se musel cítit,“ svěřila se.

Za rodiče LGBT+ lidí promluvil také herec Jiří Štrébl, který přišel se svým queer synem Edou. „Nedávno jsem Edovi volal a ptal se ho, kde je. Řekl mi, že v Bratislavě před barem Teplárna. To se nedalo popsat… najednou strašný strach,“ řekl Jiří Štrébl zlomeným hlasem. Z Českého ráje přijela na shromáždění maminka herce Daniela Krejčíka. „Vystupoval jsem už se spoustou lidí, kterých si velmi vážím. Ale ještě nikdy vedle mě nestála moje máma,“ řekl třesoucím se hlasem Krejčík, který se s maminkou během proslovu držel za ruku. O rodičovský pohled se podělila také Jana Soukupová, odborná garantka sbarvouven.cz a matka queer syna, i Wanda Dvorská, která přišla se svou queer dcerou. Duhové rodiny reprezentoval David Vaníček, jenž se svým partnerem Michalem vychovává dvě dcery a do života duhové rodiny nechává veřejnost nahlédnout prostřednictvím online profilu Dva tátové. Z publika událost sledovala trans aktivistka Lenka Králová se svou maminkou a jezevčíkem Bertíkem.

O tom, jak silně společenské normy svazují naši osobnost už od útlého věku a potlačují naši přirozenou identitu, promluvila Lejla Abbasová, matka čtyř dětí. Za poradnu sbarvouven.cz vystoupila její odborná garantka a psycholožka Irena Smetáčková. „Po bratislavském útoku bylo na české politické scéně až příliš ticho a na sociálních sítích mnoho bagatelizujících, či dokonce souhlasných reakcí,“ prohlásila. Právnička Jsme fér Adéla Horáková přítomné vyzvala k podpisu otevřené výzvy Společně proti nenávisti. Zdůraznila, že zákony země vysílají jejím obyvatelům signály, jak se mají chovat. Proto je potřeba legislativně narovnat práva LGBT+ lidí.

Po akci, která trvala asi hodinu, zůstaly před velvyslanectvím Slovenské republiky zapálené svíčky a transparenty volající po lásce a konci nenávisti. V rodičích LGBT+ lidí dál plane vztek proto, že jejich děti nemají stejná práva jako ostatní, a očekávání vůči politikům, jak tento stav konečně napraví.

Poradna sbarvouven.cz uspořádala měsíc po bratislavském útoku shromáždění Rodiče proti nenávisti